تبلیغات
ووشو شهرستان دیّر- سبک سیولوم پای هوپ گار - حقایقی درباره معبد شائولین
ووشو شهرستان دیّر- سبک سیولوم پای هوپ گار
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


سیولوم پای: یا مشت جنوبی شائولین کــه اصطلاحا بــدان (نـن شائولین) نیز می‌گویند از جمله سبک‌های بسیار نادر و قدیمی است کــه در معبد شــائولین جنوبی واقع در استان (فوجیان) به وجود آمد. (سیو لوم) که گا‌ها (سیل لوم) نیز تلفظ می‌شود، بــر اساس حــرکت پنج حیوان، اژد‌ها، ببر، مار، پلنگ، و درنا به وجــود آمده و یکی از با شــکوه‌ترین سبکهای پر قدرت در هنر‌های رزمی چینی محسوب می‌گردد.

سی فــو دیــری
رئیس و بنیانگذار سبک سیولوم پای شهرستان دیّر

مدیر وبلاگ : Dragon Dayyer
shaolinn5 حقایقی درباره معبد شائولین
بسیاری از دست نوشته‌ها را از بین برد و سرسرای معبد و همچنین کتابخانهٔ آن را ویران کرد.انقلاب فرهنگی در چین به یکباره راهبان وبودا را از این کشور محو کرد وبرای سال‌ها، معبد خاموش ماند.
در نیمهٔ دوم قرن بیستم، حزب کمونیست چین از شائولین برای دوره‌های آموزشی راهبان دروغین خود استفاده کرد. (یعنی همان گارد سرخ و ارتش سرخ چین).
این حزب، معبد و تمام بخش‌های آن – از گورستان افراد مذهبی یعنی تا لین گرفته تا استخر نُه اژدها – را هدف گلوله‌های آتشین خود قرار دادند. سرانجام و به دنبال نمایش فیلم معبد شائولین جت لی در سال ۱۹۸۲، این معبد توسط دولت چین به عنوان یک مکان توریستی رسمی، بازسازی گردید. از آن به بعد گروه‌های رزمی کار در سراسر دنیا شروع به فرستادن کمک‌های نقدی خود جهت حفظ و نگهداری از این معبد قدیمی کردند و خواستار پاسداری از حجاری‌های در ورودی معبد شدند.
حزب کمونیست چین در صدد این است که انحصار خود بر معبد شائولین را دوباره پس گیرد.
این حزب نمی‌خواهد که امتیازات انحصاری و سودمند یادگارهای شائولین را از دست بدهد.
نهایتاً در آگوست ۱۹۹۹، استاد شی یونگ ژین برای بدست گیری مقام مدیریت شائولین منصوب شد. او سیزدهمین راهب بودایی موفق در مدیریت شائولین، پس از ژو تینگ فویو بوده‌است.
در مارس ۲۰۰۶، رئیس جمهور روسیه، پوتین اولین رهبر خارجی ای شد که از معبد بازدید کرده‌است. در سال ۲۰۱۰ در جریان سی و چهارمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو که در کشور برزیل برگزار شد، این معبد به عنوان میراث جهانی به ثبت رسید.

masters 09 حقایقی درباره معبد شائولین

. این معبد عظیم ترین افسانه ی مربوط به هنرهای رزمی را پدید آورده است. چینی ها می گویند: تمامی هنرهای رزمی دنیا زیر تابش خورشید شائولین خلق شده اند. اکثر مکاتب رزمی کره ای و ژاپنی نیز ریشه های خود را در این معبد یافته اند.

بنابر افسانه ای یک راهب هندی بنام بودید هارما ۹ سال از زندگی خویش را صرف تفکر ونگرش به درون در غاری پشت این معبد کرده و آنگاه ذن وکونگ فو را جان بخشیده است. اکنون نیز پس از گذشت حدود ۳۰ نسل، هنوز راهبانی هستند که این آموزه ها را تدریس می کنند وهمچنان در معبد شائولین اقامت دارند. ایشان تشعشع انوار شائولین را دریافت کرده اند وتا بحال چراغ آن را روشن نگاه داشته اند. آیا این گفته ها را باور می کنید؟!

در عصر کنونی بسیاری از افرادی که به این موضوعات مشکوک هستند، همواره نسبت به معبد شائولین انتقاد داشته و انواع شایعات واتهامات از جمله اینکه افسانه های گفته شده در مورد این معبد کاملا خیالاتی و بی پایه و اساس است را به این معبد وارد می کنند. زمانیکه چین دچار تحولات شگرف انقلاب فرهنگی در دهه ی ۶۰ میلادی شد، معبد شائولین ویران و راهبان را وادار به کوچ کردند، به گفته ی این منتقدین دیگر هیچ دلیلی ندارد که بپذیریم راهبان معبد شائولین امروزی وارثان واقعی همان دوران و کونگ فوی فعلی هم کونگ فوی واقعی آن دوران باشد. آنها معتقدند که محصول بجای مانده ی فعلی تنها پرتوی حقیر از کونگ فوی شائولین واقعی است و دیگر هیچ ! شما کدام گفته را باور می کنید؟

به اعتقاد نگارنده، معضل اصلی این تفاوت نگرشها ریشه در سوء تفاهم و تعصب داشته و بسیاری از اشخاص بدون آنکه درباره مباحث پیچیده ی پیرامون معبد شائولین تحقیق کنند به تبلیغ روایات حماسه ای آن می پردازند. اگر بخواهیم با صراحت سخن گفته باشیم هیچ پاسخی وجود ندارد ولی یک معبد صاحب احترام با پیشینه ای ۱۵۰۰ ساله شایسته ی چیزی بیش از آنکه منتقدین عصر جدید ما را متقاعد نمایند، شاید لازم باشد که با دقت بیشتری زوایای مختلف این موضوع را بررسی کنیم، آنگاه خود را می توانید در این باره تصمیم بگیرید.

other 06 حقایقی درباره معبد شائولین

حقیقت درباره ی راهبان قلابی شائولین

بسیاری از اشخاص توجه خود را صرفا معطوف پیش فرضهای خود ساخته ی خویش درباره ی راهبان شائولین کرده اند که بیشتر مواقع این برداشتهای کلیشه ای بر پایه ی فیلمهای سینمایی استوار شده اند. بنابراین بدیهی است که این تصاویر ارائه شده غالبا کاذب هستند. طبق این روایات دروغین، راهبان شائولین ایده آلیست های رومانتیکی هستند که تمامی انتظارات ما را از یک قهرمان شائولین برآورده می کنند: عدم وجود نیروی شر در آنها، شکوه مردان مقدس و ظفرمندان عرصه های نبرد.

با اینکه ما امیدواریم راهبان واقعی شائولین دارای چنین فضائل ارزنده ای باشند، لیکن نکته ی اصلی این است که اکثر افراد از یاد می برند که این راهبان نیز انسان هستند. بیشتر اشخاص فقط به پوسته ی ظاهری راهبان توجه دارند: جامه های نارنجی، سرهای تراشیده و کونگ فوی شگرف.

تعداد اندکی از غریبها حتی اسم این راهبان را هم می دانند. هر راهب تجربه ی شخصی منحصر به فرد خود را بعنوان جزئی از حلقه ی شائولین دارا بوده و آموزه های متفاوتی را برای عرضه دارد. بنابراین باید به راهبها با ادراکی صحیح نزدیک شد و درباره ی ایشان دچار هیچ توهمی نبود.

دو اتهام عمده به معبد شائولین زده می شود تا قلابی بودن این راهبان را اثبات کرده باشند. اول آنکه بسیاری از این راهبان شیاد بوده و دوم آنکه برخی از آنها کلاهبردارهم هستند. اتهام اول از عدم درک راهبان نشات می گیرد. یک راهب صرفا در درجه ی اول عضوی از یک آئین مذهبی است، آنها در یک صومعه زندگی کرده و از قوانین آنجا پیروی می کنند. بنابراین مادامیکه راهبی از سوی آن مکان پذیرفته شده باشد یک راهب واقعی است. نکته ی مهم دیگر آن است که هر صومعه و یا معبدی دارای عهد وپیمانهای اخلاقی خاص خود است که پیروان آن ملزم به رعایت آنها می باشند.

معبد شائولین یک حلقه ی بسیار معمولی است که در طول تاریخ ۱۵۰۰ ساله ی خود بسیاری از باورهای متعارف را کنار گذاشته است به طوریکه پیدایش ذن بودیسم و کونگ فو تحولات عظیمی را در آداب و مناسک آن ایجاد کرده اند. برخی از این عهد وپیمان ها شاید غیر متعارف بنظر آیند ولی به هیچ عنوان آداب، آنها را و یا واقعیت آنها را به عنوان یک راهب از اعتبار ساقط نمی کنند.

در رابطه با اینکه عده ای از این راهبان کلاهبردار بوده اند، باید متذکر شد که این امر در تمام هنرهای رزمی یک معضل همیشگی بوده است. فریب دادن شخصی که دانش اندکی درباره ی هنرهای رزمی دارد کاری ساده است. در هر صورت حلقه ی شائولین بر پایه ی نظم بخشیدن به خویشتن استوار شده و اگر فردی دست به ادعاهای دروغین زند سرانجام روزی ماهیت واقعی اش روشن می شود. راهبان به اصول اولیه آئین بودا مبنی براینکه دانسته های خود را به دیگران منتقل کنند، وفادار مانده اند. مکاتب بسیاری در دنیا از عنوان شائولین استفاده می کنند، شاید خیلی از آنها از نظر اصل و نسب حتی ارتباطی هم با آن نداشته باشند، لیکن از آنجا که عنوان شائولین برایشان اعتبار ایجاد می کند، از آن استفاده می کنند. آنها می گویند از آنجائیکه شائولین محل پیدایش هنرهای رزمی است، بنابراین تمامی رزمی کاران می توانند مدعی میراث آن باشند.

به عقیده ی نگارنده این ادعای میراث اشکالی ندارد وهررزمی کاری حق چنین ادعایی را دارد، اما اینکه فردی به دروغ بگوید که یک راهب شائولین بوده در حالیکه جزء آن حلقه نباشد، بنیاد اعتقادات این معبد را خدشه دار می سازد زیرا دروغ گفتن در این آئین جایی ندارد. ماهیت اینگونه اشخاص دیر یا زود آشکار می گردد.

shaolinn5 حقایقی درباره معبد شائولین

حقیقت درباره ی راهبان رزمی کار شائولین

شاید تعجب کنید که اگر به شما گفته شود: هر راهب شائولین یک متخصص کونگ فو است. حلقه ی راهبان شائولین به دو نوع متمایزی تقسیم می شوند: راهبان مذهبی و راهبان رزمی کار. راهبان مذهبی توجه خود را روی تعالیم مذهبی و مطالعه آنها متمرکز می نمایند. آنها از خویشاوندان راهبان بودایی بوده و از بسیاری امور که در این مکتب منع شده است، پرهیز می کنند. ایشان به تمرین کونگ فو می پردازند ولی مناسک مذهبی آنها محور اصلی است. در حال حاضر حدود یکصد راهب مذهبی شائولین وجود دارند.

در مقابل، راهبان رزمی کار اساسا بر روی کونگ فو متمرکز شده اند که امروزه فقط ۳۰ تا ۴۰ نفر از ایشان باقی مانده اند. نقش اصلی این راهبها آن است که یک جنگجو ویا نگهبان باشند. تعهدات ایشان کمتر از تعهدات دیگرراهبان مذهبی بوده ولی همچنان انگیزش صحیح داشته و تلاش می کنند تا در خدمت تمام انسانهای خردمند باشند. آنهارستگاری خود را دررنجی دیگرگونه یافته اند وبجای قرائت ساتراها، فرمهای کونگ فو را تمرین می کنند. کونگ فو آداب اصلی آنها بوده و غالبا این افراد حتی در خود معبد نیز اقامت ندارند و از آنجائیکه راهبان رزمی کار گنجینه ی بسیار ارزشمند شائولین هستند، میباید برای دیدار کنندگان برنامه های اعجاب انگیز انجام داده و بطور روزانه به آموزش کونگ فومشغول باشند. این فعالیتها بیرون از معبد و غالبا در شائولین ووشو چوان انجام می شوند که در سال ۱۹۸۸ از سوی دولت چین تاسیس شد. بسیاری از منتقدین این موضوع رادستمایه خویش قرار داده تا عنوان کنند که آموزشهای فعلی شائولین فاقد اصالت است. در واقع احساسات ضد کمونیستی و حمایتهای دولتی از ووشو چوان باعث می شود تا باور این موضوع به امری سهل و ساده تبدیل شود.

معبد شائولین دارای پیشینه ای تاریخی و طولانی برخوردار از حمایتهای دولتی است که در بیشتر دوران ۱۵۰۰ ساله ی آن شاهد می باشیم. در حقیقت امپراطور شیائوون این معبد را برای راهب بزرگی بنام باتانو بنا کرد . همچنین این معبد در طول تاریخی خود تحت حمایت دو سلسله بزرک تانگ و مینگ قرار داشته است ، بنابراین برپایی ووشو چوان توسط دولت کنونی چین را نیز می توان یکی از اقدامات مشابه حمایتی دانست . در واقع وجود این مکان یکی از ویژه گی های بارز شائولین می باشد . این بنا بزرگترین مکان برای آموزش کونگ فو در سراسر جهان است که تعدادی از اساتید از جمله راهبان رزمی کار در آن ساکن می باشند ، کسانیکه به این مکان می روند صرفا به دنبال یادگیری کونگ فو بوده و به آئین بودایی نمی پردازند .

حقیقت درباره رهبانیت شائولین

تمایز بین راهبان مذهبی و راهبان رزمی کار معبد شائولین سردر گمی زیادی را پدید آورده است . آیا راهبان شائولین گوشت می خورند و شراب می نوشند ؟ پاسخ هم مثبت و هم منفی است . برخی از ایشان از این موضوع پرهیز نموده و برخی دیگر پرهیز نمی کنند .

بطور کلی راهبان مذهبی از خوردن گوشت و نوشیدن شراب امساک می کنند ،حال آنکه راهبان رزمی کار هر از گاهی به یکی از این موارد یعنی خوردن گوشت مبادرت می نمایند . بنابر گفته ای راهبان رزمی کار از این موضوع معاف شده اند تا بتوانند با قدرت بیشتری از کشور و ملت خود در برابر شیاطین و دشمنان دفاع کنند . در حقیقت چنین فتوایی به گسترش و توسعه حلقه شائولین کمک شایانی نموده است . سلسله امپراطور لی یکی از بزرگترین حامیان اینگونه آئین بوده و شائولین طی دوره حکومت دودمان تانگ به شکوفایی بسیاری دست یافت .

حقیقت درباره تعهدات شائولین

در آئین شائولین ، هیچکس را فراری از چرخ زمان نیست . هیچ چیز دائمی نبوده و حتی یک راهب قدرتمند شائولین نیز فانی بوده و روزی خواهد مرد . راهبان می توانند حلقه را ترک کرده و به دنبال موضوعات دیگر زندگی همچون ازدواج و تشکیل خانواده بروند ، بدیهی است که این افراد آئین خود و مهارتهای کونگ فو را حفظ نموده و احتمالا با کردار نیک خود کوشش خواهند نمود تا برای رستگاری همنوعان خویش خدمت رسانی نمایند . هر چند ممکن است که این افراد نام و عنوان رهبانی خود را حفظ کنند . اما دیگر فارغ التحصیل معبد به شمار آمده و جزء هواداران حلقه شائولین تلقی می شوند .

حقیقت در باره اساتید کونگ فوی شائولین

به دلیل وجود افسانه های متعدد درباره راهب های شائولین ، غالب افراد از موقعیت مکانی شائولین غافل می مانند و این در حالی است که به مدت ۱۵ قرن این راهب ها در این مکان گرد هم آمده و به کار تحقیق و تمرین پرداخته اند . این امر باعث شده است تا شائولین به غنای معنوی رسیده و در کونگ فو جاودانه بماند . استاد بزرگ لیوبائوشان مکتب تاگوشائولین را بنیاد گذاشت که یکی از معتبر ترین آکادمیهای هنرهای رزمی در چین است . اساتید بزرگ کونگ فو در شائولین افراد محدودی هستند که در مدارس پیرامون دهکده به امر آموزش علاقمندان مشغول بوده و اکثر آنها به عنوان هوادار ساده در آنجا حضور دارند که قطعا جزء راهب های شائولین به حساب نمی آیند . چنانچه یاد گیری و تسلط یافتن بر کونگ فو فقط به راهب های این معبد محدود می شد ، دیگر راه به سوی همه ما بسته می ماند ،کونگ فوی شائولین از گنجینه های با ارزش چین بوده و در دسترس هر فردی است که مایل باشد به ماهیت آن پی ببرد .

حقیقت درباره ووشو شائولین

ووشو به معنای هنر رزمی است و بجای کونگ فو به هنرهای رزمی سنتی و مدرن هر دو اطلاق می شود . در برخی از کشورها از واژه ووشو فقط به عنوان یک مفهوم که بر تکنیک های آکروباتیک تکیه داشته و بعد از انقلاب فرهنگی در چین رواج پیدا کرده است ، استفاده می شود . بسیاری از منتقدان به ووشو خرده می گیرند که بیش از حد فرم داشته و جنبه رزمی چندان موثری ندارد . در نتیجه آنها تصور می کنند که بر پا داشتن بیرق ووشو در شائولین امری نکوهیده است . آنها بر این با باور نادرست هستند که دیگر هیچ آموزش سنتی در معبد شائولین ارائه نشده و بدین ترتیب اعتبار شائولین از بین رفته است . اما آنچه که باعث شده تا شائولین به چنین جایگاه رفیعی در هنرهای رزمی برسد ، جذب همیشگی ایده های جدید در سیستم خود بوده است . این پیروزی آموزه های شائولین است که امکان داده تا در عین حفظ تمامیت خویش ، سایر فلسفه ها را نیز درخود لحاظ کند . سنت شائولین آن است که پایبند سنت نباشید .

بطور کلی یک شاگرد شائولین چندین سال را صرف یادگیری مبانی هنر رزمی می کند . آنگاه پس از چندین سال تلاش به یادگیری سبک مورد نظر پرداخته و بسیاری از ایشان به فراگیری ووشو سنتی می پردازند که آنها را از راهبان پیر تر و مسن آموزش می بینند . از اینرو بقای کونگ فوی سنتی تضمین شده و هر که مایل به فراگیری آن باشد می تواند به هدف خود نائل گردد .

 حقایقی درباره معبد شائولین

حقیقت درباره توریسم شائولین

امروزه از معبد شائولین سالانه ۲ میلیون نفر دیدن می کنند . این جمعیت کثیر توریست تاثیر شگرفی بر روی معبد شائولین دارد . معبد شائولین مانند هر مکان مقدس دیگر ، مکان مناسبی برای به دام انداختن توریستها توسط کلاهبرداری و شیادان می باشد وبیساری از توریست های ساده دل به دام این شارلاتانها می افتند . به هر حال علیرغم تلاشهای بسیار شائولین ،این معضل خارج از کنترل معبد بوده و یک توریست می باید با هشیاری و دقت کافی باعث عدم موفقیت کلاهبرداری شود .

از نظر تاریخی ،شائولین در حدود ۴۰۰ سال است که به توریستها خدمت رسانی می کند . موضوع توریسم با این مکان مذهبی در هم آمیخته است . در آمد توریسم نه تنها هزینه های حفظ و ترمیم معبد را تامین می کند بلکه در عین حال یک تریبون مناسب برای تبلیغ آئینهای شائولین است که عمر طولانی و عشق پایان نا پذیر را ترویج می نماید .

حقیقت درباره منتقدین شائولین

معبد شائولین همواره در حال شکوفاکردن مجموعه هنرهای رزمی چنین بوده است .جای بسی شعف و شادمانی است که در حال حاضر این هنرها در اوج خود هستند . با این وجود بسیاری از منتقدان همچنان اصرار دارند که این معبد و راهبانش بهره ای از حقیقت نبرده و تقلبی هستند . شاید دلیل این اتهام آن باشد که معبد هدفی سهل و آسان برای همه مراجعه کنندگان است . آنها شناختی از راهبان شائولین و دهها هزار ساکنین این دهکده که صنعت و سبک زندگی شان بر پایه شهرت شکوهمند شائولین استوار است ، ندارند . این معبد در یکی از نقاط دور دست چین قرار داشته و آنها گمان می کنند که می توانند هر گونه تهمت و ناسزایی را بر آن روا داشته و آن را خدشه دار سازند . در هر صورت زیر سوال بردن شائولین در واقع زیر سوال بردن کونگ فو و اژدهای خفته است که حتی ناپلئون نیز بدان توهین نکرده است .

طبق آئین شائولین مادامیکه شما پی به ماهیت و حقیقت خود نبرده اید نباید به دیگران خرده گرفته و از آنها انتقاد کنید . این اصل بنیادین شائولین بوده و باید این افراد را از انجام اینگونه اقدامات باز نگه داشت .البته راهبهای شائولین از این اوضاع و احوال غافل نیستند .

در سال ۱۹۹۸ ، تعدادی از راهبان درباره منتقدین مورد نظر سنجی قرار گرفتند . یکی از راهبان ارشد اصلا از این مسئله احساس نگرانی نکرده و به آئین شائولین و کونگ فو ایمان داشته و بر این باور است که منتقدان در این زمینه دچار حرمان شده اند . ما امیدواریم که از طریق تامل و تعمق این منتقین به انتقادهای خود نسبت به شائولین تجدید نظر کنند زیرا چنانچه گفته هایشان در مورد شائولین از روی تعصب و برداشت بد باشد ،قطعا دنیای هنرهای رزمی دچار خسارتی عظیم خواهد شد . معبد شائولین مجموعه ای پیچیده است که هیچکس نمی تواند آنرا در قالبی کوچک محدود کند 

نوع مطلب : تاریخچه ووشو، تصاویر، 
برچسب ها : ووشو.wushu، شائولین،
لینک های مرتبط :
روابط عمومی
دوشنبه 14 اردیبهشت 1394
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی